Ana Sayfa ŞİRKET HABERLERİ Halk Bankası 3. Çeyrek Finansal Sonuçları

Halk Bankası 3. Çeyrek Finansal Sonuçları

127
Paylaş

Vakıf Yatırım Menkul Değerler Araştırma Departmanının hazırladığı Global Piyasaların Değerlendirmesi Raporu aşağıda yer almaktadır:

Halk Bankası (HALKB) 3Ç18 Finansal Sonuçları: Beklentilerin altında net kar (-)
° Halk Bankası 2018 yılı üçüncü çeyrek için 380 mn TL olan tahminimizin %20, Research Turkey konsensüs tahminlerinin ise %26 altında 303 mn TL net kar açıkladı. Bu rakam bir önceki çeyreğe göre %73, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise %61 düşüşe işaret etmektedir.
° Beklentimizin üzerinde gerçekleşen net ticari zarar ve karşılık giderleri net kar tahminimizde aşağı yönlü sapmaya neden olmuştur.
° Bankanın TL kredi büyüme oranı son 10 çeyreğin en düşük seviyesinde gerçekleşirken, TKO’su ise yatay seyrederek sektör ortalamasının altında kaldı.
° Bankanın 3Ç’de çekirdek gelirlerindeki düşüşün yanı sıra iştiraklerden elde ettiği gelirin azalması (-%64) ve karşılık giderlerinin önceki çeyreğe göre %71 artması net karı olumsuz etkilemiştir.
° Açıklanan 3Ç sonuçların piyasa beklentilerinin altında gerçekleşmesi nedeniyle hisse üzerine etkisini negatif olarak değerlendiriyoruz. Halk Bankası hisseleri son 1 ayda BIST 100’e göre %13,9 daha iyi, banka endeksine göre %2,7 daha iyi performans göstermiştir. 2018 yılsonu tahminlerimizde yaptığımız revizyonla beraber, Halkbank için hedef fiyatımızı 9,70 TL’den 9,40 TL’ye güncelliyoruz. Banka için kısa vadede “Endekse Paralel Getiri”, Uzun Vadede ise “AL” önerimizi koruyoruz.

Vakıf Yatırım Menkul Değerler A.Ş

                    ***

Yasal Uyarı

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri terccihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.