Ana Sayfa BORSA Ata Yatırım, BIST100 Endeksi İçin 12 Aylık Hedefini 127.000 Olarak Revize Etti

Ata Yatırım, BIST100 Endeksi İçin 12 Aylık Hedefini 127.000 Olarak Revize Etti

150
Paylaş

Ata Yatırım’a göre Türkiye-ABD ilişkilerindeki normalleşme ve kur tarafında yaşanan geri çekilmeler, piyasalar açısından kısa vadede pozitif katalizörler olarak nitelendiriliyor. BIST100 endeksi için 12 aylık hedefini 127.000 olarak revize eden kurum, endekste yüzde 35 yukarı yönlü potansiyel bekliyor.

Endeksin, benzerlerine göre iskontolu işlem gördüğüne dikkat çeken kurum, BIST100 endeksinin tarihsel olarak gelişmekte olan ülkelere göre yüzde 25 iskontoluyken, şu anda yüzde 41 oranında iskontolu işlem gördüğünü vurguladı.

Gelişmekte olan ülkeler içinde son bir haftada TL’nin Dolar karşısında, benzerlerine göre en iyi performans gösteren ülke para birimi olduğunu kaydeden Ata Yatırım, BIST 100’ün borsa performansı bazında benzerlerine paralel performans gösterdiğini bildirdi.

Yayımladığı son raporunda bankacılık endeksine ilişkin karşılaştırmalara da yer veren Ata Yatırım’a göre, F/K bazında Türk bankaları 4.4x F/K oranı ile MSCI Gelişmekte Olan Ülkeler Bankacılık Endeksine göre %46 iskontolu, PD/DD bazında ise 0.50x PD/DD oranı ile %52 iskontolu işlem görüyor.

Yavaşlayan kredi büyümesi ve net faiz marjları üzerindeki baskının banka kârlarını baskılayacağı beklentisi öne çıkarken kurum, bankacılık sektörü için ihtiyatlı görünümünü koruyor.

Ata Yatırım, sektör bazında ise yılsonuna kadar gelen teşviklerin beyaz eşya ve otomobil sektörüne sınırlı da olsa pozitif yansıyacağı görüşünde. Ayrıca, vergi teşviklerinin uzatılması durumunda, 2019 yılına ilişkin öngörülerde de daha iyi bir resmin ortaya çıkmasının söz konusu olabileceğinin altını çiziyor.

Kurumun, en beğendiği hisselerbanka dışı sektörlerde, Erdemir, Tüpraş, Ülker, Bim ve Tekfen, bankacılık sektöründe ise Garanti ve Akbank olarak öne çıkıyor. Ek olarak, Soda, Migros, Türk Telekom, İsdemir ve Emlak GYO da Ata Yatırım’ın temel taktiksel önerilerinin olduğu şirketler arasında bulunuyor

Ata Yatırım Araştırma
Ata Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş.
www.atayatirim.com.tr/

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.