Ana Sayfa HABERLER Finans Kuruluşları Yeni Bir Siber Hırsızlık Tehdidiyle Karşı Karşıya

Finans Kuruluşları Yeni Bir Siber Hırsızlık Tehdidiyle Karşı Karşıya

227
Paylaş

Saldırganlar; dizüstü bilgisayar, Raspberry Pi (kredi kartı boyutunda, yalnızca devre kartından oluşan bir bilgisayar) veya Bash Bunny (USB saldırıları düzenlemek ve bunları otomatik hale getirmek için özel olarak tasarlanan bir araç) olmak üzere üç tür cihaz kullanıyor. Bunlara ek olarak, finans kuruluşunun kurumsal ağına uzaktan bağlanmayı sağlayan bir GPRS, 3G veya LTE modem kullanılıyor.

Bağlantı kurulduktan sonra, siber suçlular belirli bir bilgisayarda uzak masaüstü protokolü çalıştırmak için gereken veriler çalmak için web sunucularına erişmeye çalışıyor. Ardından da para veya veri hırsızlığını gerçekleştiriyorlar. Bu dosyasız saldırı yönteminde Impacket, winexesvc.exe veya psexec.exe uzaktan çalıştırma araç kitleri kullanılıyor. Son aşamada ise saldırganlar, ele geçirdikleri bilgisayara erişimlerini korumak için uzaktan kontrol yazılımı kullanıyor.

Kaspersky Lab Güvenlik Uzmanı Sergey Golovanov, “Son bir buçuk yıldır bankalara yönelik yeni bir saldırı türüyle karşı karşıyayız. Çok karmaşık olan bu saldırıları tespit etmek de bir hayli zor. Herhangi bir bölgedeki herhangi bir ofiste gerçekleşebildiği için kurumsal ağlara nereden girildiği uzun süre belirlenemedi. İçeri gizlice sokulan bu cihazlar uzaktan tespit edilemedi. Ayrıca, tehdit gruplarının yasal araçlar kullanması vakalara müdahale edilmesini daha da zorlaştırdı.” dedi.

Bu alışılmadık dijital hırsızlık yönteminden korunmak için finans kuruluşlarına şunları tavsiye ediyoruz:
” Bağlı cihazların izlenmesine ve kurumsal ağa erişime daha fazla özen gösterin. Örneğin bunun için Kaspersky Endpoint Security for Business çözümünü kullanabilirsiniz.
” Düzgün yapılmayan ağ ayarları da dahil olmak üzere tüm güvenlik açıklarını ortadan kaldırın. Kaspersky Penetration Testing hizmeti hizmeti bunun için hayli kullanışlı ve etkili bir çözümdür. Bu hizmet, yalnızca tespit edilen açıklar hakkında bilgi vermekle kalmıyor aynı zamanda kurumlara buunları nasıl kapatacaklarına dair tavsiyelerde bulunarak güvenliği daha da güçlendiriyor.
” Gelişmiş tehditlere karşı, her tür anormalliği tespit edebilen ve karmaşık saldırıları ortaya çıkarıp tanımlamak için ağdaki şüpheli faaliyetleri derinlemesine inceleyebilen, Kaspersky Anti Targeted Attack Platform gibi uzmanlaşmış bir çözüm kullanın.Kaspersky Endpoint Security for business