Ana Sayfa BORSA Fed Tutanakları Sonrası Dolar Baskı Altında Kaldı

Fed Tutanakları Sonrası Dolar Baskı Altında Kaldı

106
Paylaş

Gedik Yatırım Menkul Değerler Araştırma Departmanının hazırladığı Günün Stratejisi aşağıda yer almaktadır:

Piyasa Gündemi
FOMC tutanaklarında Fed’in faiz artışlarında sabırlı olacağı vurgulanırken dolar baskı altında kaldı. ABD – Çin görüşmelerinin iyimser bir havada geçmesi piyasaları desteklerken bu sabah Çin’den gelen açıklamaların somut bir sonuca işaret etmemesi kâr satışlarını tetikledi. Bugün öğle saatlerinde KOBİ’lere ilişkin desteklere dair Bakan Albayrak’ın açıklamaları takip edilecek. Ayrıca Fed üyeleri ve Fed Başkanı Powell’ın mesajları izlenecek.
Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler
o 15:30 ECB Toplantı Tutanakları Önem: Orta
o 18:00 ABD – Toptan Stoklar Önem: Yüksek

Türkiye

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün gerçekleştirdiği konuşmasında “Geçtiğimiz yıl ihracatı 168,1 milyar dolarla kapattık, sadece bununla kalmadık dış ticaret açığımızı da 55 milyar dolara gerileterek, önemli bir başarıya imza attık.” dedi. Erdoğan, “Satın alma paritesine göre bugün dünyanın 13. büyük ekonomisi haline gelmiş durumdayız.” ifadesini kullandı. Bakan Albayrak, bugün KOBİ’ler için özellikle Türkiye Bankalar Birliği ile 12 bankanın katılacağı çok önemli bir kredi paketinin açıklanacağı müjdesini önden vermek istediğini belirterek, detaylarını bugün açıklanacağını ifade etti.

Euro Bölgesi

Almanya’nın ihracatı azaldı. Almanya’nın arındırılmış dış ticaret fazlası kasım ayında 19 milyar euro seviyesinde gerçekleşti. Mevsimsellikten ve takvim etkilerinden arındırılmış ihracat, kasımda ekim ayına göre 0,4, ithalat da yüzde 1,6 azalma kaydetti. Almanya’nın kasımda yaptığı ihracatın 68,1 milyar eurosu AB ülkelerine olurken, ithalatın 54,5 milyar euroluk kısmı AB’den geldi. Geçen yılın aynı ayına göre AB ülkelerine yapılan ihracatta % 0,3 artış yaşanırken, bu ülkelerden yapılan ithalattaki artış yüzde 3,1 oldu.

ABD

Fed’in 18-19 Aralık 2018 tarihli toplantısına ait tutanaklar yayınlandı. Tutanaklarda, “Pek çok üye ek faiz artışlarında sabırlı olunması gerektiğini düşünüyor” vurgusu yapıldı. Üyelere göre gelecekteki faiz artışlarının zamanlaması daha az net. Bazı üyeler aşağı yönllü risklerin artmış olabileceğini ve ekonominin gücü ile piyasalar arasındaki tezatı vurguladı. Fed faizleri kontrol etme konusundaki opsiyonları tartışmaya devam etti. Metinde “değerlendirme” kelimesi Fed’in veri odaklı olduğunu vurguluyor. Bazı üyeler aralık toplantısında faiz artışına gidilmemesini istedi. ABD Başkanı Donald Trump ile kongrenin kıdemli Demokrat üyeleri arasında hükümetin açılmasına ilişkin yapılan müzakere sonuçsuz kaldı. Çin Ticaret Bakanlığı, ABD-Çin müzakerenin karşılıklı anlayışı yükselttiği ve iki ülkenin endişelerinin çözümü için bir zemin oluşturduğunu ifade ederek, tarafların yakın iletişimi sürdüreceğini belirtti.

Gedik Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
www.gedikforex.com

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ille müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.