Ana Sayfa BORSA Haftanın Kapanışında Görünüm Zayıf

Haftanın Kapanışında Görünüm Zayıf

79
Paylaş

QNB Finansinvest Araştırma Departmanının hazırladığı Günün Stratejisi aşağıda yer almaktadır:

BIST 100: Endekste 101.250 seviyesi üzerinde kalınabilmesi önemli. 103.500 ana direnç olarak geçerli. Global piyasalara paralel olarak kar satışları yaşanabilir.
ABD-Çin endişeleriyle global piyasalar satıcılı.

TL Bonolar: Gösterge tahvil bileşik faizinde %18,50 ilk planda destek konumunda. 10 yıllık tahvil faizinde ise kar satışları devam ediyor, %15 destek olarak takip edilebilir…

USD/TL: 5,25 seviyesi üzerine yükselen dolar kuru için 5,30 kısa vadeli direnç konumunda. Diğer gelişmekte olan ülke para birimleri dolar karşısında güne yataya yakın bir seyirle başlıyor…

EUR/USD: Orta ve uzun vadeli hareketli ortalamaların geçtiği 1,1300-1,1330 bandı parite için destek olarak izleniyor, 1,1430 ise direnç olarak geçerli. Dolar endeksi 96,50 seviyesi üzerinde…

ISCTR, AVISA ve AKGRT 4Ç finansallarını açıklayacak…

ABD Başkanı Trump’ın 1 Mart’tan önce Çin Devlet Başkanı ile görüşmeyeceğini açıklamasıyla global piyasalar zayıf…

Dolar endeksinde yükseliş devam ediyor, 96,5 seviyesinin üzerinde…

ABD ile Çin arasında devam eden müzakerelerde kısa vadede anlamlı bir anlaşmaya varılamayacak endişeleri haftanın son işlem gününde piyasalar üzerinde etkili olmakta. Kar satışları TL varlıkları genel olarak negatif etkileyecektir. Endekste yeni pozisyon alımı için aceleci olunmamalı.

ABD Başkanı Trump’ın 1 Mart’tan önce Çin Devlet Başkanı ile ticaret görüşmesi gerçekleştirmeyeceğini açıklamasıyla küresel risk alma iştahı azaldı. Buna paralel ABD borsaları düşüş gösterirken, bu sabah Asya borsaları ve ABD vadeli endeks kontratları zayıf bir seyir izliyor. BIST 100 Endeksi’nin de yurtdışı piyasalaraa paralel kısmi satıcılı bir başlangıç yapmasını bekliyoruz. Teknik olarak endekste 102.750’nin altında 102 bin ve 101.250 destek seviyelerine doğru düzeltme hareketinin devamını görebiliriz. 103.500 ise direnç olarak korunuyor. 102.750’nin altında yeni alım için aceleci olunmamalı görüşündeyiz.

ABD tahvil faizlerinin düşük risk iştahı ile geri gelmesi eurobond piyasasında kar satışlarını tetikleyebilir. Kısa vadeli tahvillerde mevcut pozisyonlar korunabilir, yeni alım için aceleci olunmamalı. TL tahvillerde ise düşüş potansiyeli sınırlı, kar satışları bir süre daha devam edebilir, alım önermiyoruz.

Dolar kurunda 5,30 ve euro kurunda da 6,00 seviyesi kısa vadeli dirençler olarak izlenebilir. TL kısmi değer kaybı sermaye piyasalarındaki gelişmelere bağlı olarak sürebilir. EUR/USD paritesinde ise 1,13-1,1330 aralığına doğru düşüşün hız kesmesi beklenebilir.

Brent petrol 62 dolar varil seviyesinin altına gelirken zayıflık devam ediyor. Dolar ons bazında altın fiyatlarında 1310 ara direnç 1325 ise kuvvetli direnç olarak takip edilebilir. Gram TL bazında ise 218-220 bandında dip oluşumu sonrası 225 hedef konumunda.

BIST 100 Endeksi’nde kısa vadeli güçlü görünüm korunuyor. Hisse yoğun fonlarda gerilemelerde pozisyon artırılabilir. Ağırlıklı olarak tahvil-bono yatırımı yaparak belli oranda hisse senedi riski almayı isteyen yatırımcılar ise bu dönemde esnek fonları tercih edebilir.

QNB Finansinvest
https://www.qnbfi.com/

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri teercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.