Ana Sayfa ŞİRKET HABERLERİ İş Bankası Bilanço Analizi

İş Bankası Bilanço Analizi

90
Paylaş

İş Bankası (ISCTR) 4Ç18 Finansal Sonuçları: Özkaynak karlılığı %14,6’ya çıktı (+)
” İş Bankası 4Ç18 için beklentimizin %75, Research Turkey konsensüs tahminlerinin ise %46 üzerinde 2,2 mlr TL (çeyreksel +%77, yıllık +%192) net kar açıkladı.
” Beklentilerimizden daha iyi gerçekleşen karşılık ve faaliyet giderlerinin yanı sıra çözülen 350 mn TL’lik serbest karşılık net kar tahminimizde yukarı yönlü sapmaya neden olmuştur.
” 4Ç18’de bankanın artan TÜFEX gelirlerine karşın TL kredi-mevduat makasında görülen daralma nedeniyle düzeltilmiş Net Faiz Marjı (NFM) bir önceki çeyreğe göre 24 bp düşüş göstermiştir.
” Bankanın 4Ç18’de sektöre paralel kredi hacminde görülen daralmanın yanı sıra hem TL hem de YP ($) bazda mevduat hacminin hızlı artması sonucunda 3Ç’de %119 olan toplam kredi-mevduat oranı 4Ç’de %106’ya geriledi.
” İş Bankası’nın 3Ç’de %12,2 düzeyinde olan özkaynak karlılık oranı 4Ç18’de %14,6 düzeyine ulaşmıştır. (Çözülen serbest karşılık hariç: %13,8)
” Bankanın 4Ç18 sonuçlarının piyasa beklentilerinin oldukça üzerinde gerçekleşmesinin hisse üzerine etkisini olumlu olarak değerlendiriyoruz. İş Bankası için 6,78 TL olan hedef fiyatımızı ve uzun vadede “AL” önerimizi korurken, hisse performansını göz önünde bulundurarak kısa vadede “Endekse Paralel Getiri” olan önerimizi “Endeks Üzeri Getiri” olarak revize ediyoruz

Vakıf Yatırım Menkul Değerler A.Ş

      * * *
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.