Ana Sayfa ŞİRKET HABERLERİ Endekste Düzeltme Hareketi Devam Ediyor

Endekste Düzeltme Hareketi Devam Ediyor

70
Paylaş

QNB Finansinvest Araştırma Departmanının hazırladığı Günün Teknik Stratejisi aşağıda yer almaktadır:

BIST 100: Endekste yataya yakın bir seyir ile haftaya başlanılmasını bekliyoruz, ancak global piyasalardaki seyir dolayısıyla temkinli olunmalı. 102.000 ve 101.250 destekler, 102.750 ve 103.500 ise direnç seviyeleri olarak izlenebilir…

Euro, dolar karşısında güç kaybediyor…

TL Bonolar: Tahvil faizlerinde yarın yapılacak ihaleler öncesinde yataya yakın seyir beklenebilir. Gösterge tahvilde %18,50 ve 10 yıllık tahvilde de %14,50 seviyesi civarında kalınacağını düşünüyoruz…

USD/TL: 5,25 seviyesi civarında seyreden dolar kurunda, 5,30 seviyesi kısa vadeli direnç seviyesi olarak geçerli. Diğer gelişmekte olan ülke para birimleri de haftaya dolar karşısında yataya yakın bir seyirle başlıyor…

EUR/USD: 1,1350 seviyesi altında kalmayı sürdüren paritede, geri çekilmenin kısa vadeli hedefi 1,13 seviyesinde. Dolar Endeksi yükselişini sürdürürken, 97 seviyesi önemli.

Brexit’e yönelik endişelerle Euro dolar karşısında güç kaybetmeye devam ediyor…

ABD ile Çin arasındaki ticaret müzakereleri bu hafta Beijing’de yapılacak…

%2,63’e gerileyen ABD 10 yıllık tahvil faizleri son 1 ayın en düşük seviyelerine yakın…

TTRAK 4Ç finansallarını açıklayacak…

Küresel büyüme endişelerinin devam ettiği, Brexit konusunda somut bir adımın gelmediği ve Çin-ABD görüşmelerinden de önemli bir ilerleme haberinin çıkmadığı bir haftaya başlıyoruz. TL varlıklar adına temkinli duruş korunmalı, endekste yeni pozisyon alımı için aceleci olunmamalı ve düzeltme hareketinin tamamlanması beklenmeli görüşündeyiz.

BIST 100 Endeksi 102.750 seviyesinde direnç ile karşılaşmaya devam ediyor.. Yurtdışı borsalar bu sabah karışık bir seyir izlerken, endeksin haftaya yataya yakın bir başlangıç yapmasını bekliyoruz. Teknik olarak endekste 102.750’nin altında 102 bin ve 101.250 destek seviyelerine doğru düzeltme hareketinin devamını görebiliriz. 103.500 ise direnç olarak korunuyor. 102.750’nin altında yeni alım için aceleci olunmamalı görüşündeyiz.

ABD tahvil faizlerinin düşük seyri risk iştahı kaynaklı olduğundan eurobond piyasasında kar satışlarını tetikleyebilir. Ancak kısa vadeli tahvillerde mevcut pozisyonlar korunmalı, yeni alım için aceleci olunmamalı. TL tahvillerde ise ihaleler öncesinde yatay seyir beklenebilir, alım önermiyoruz.

Dolar kuru haftaya Cuma kapanışına yakın bir seviyeden başlarken 5,25 üzerinde 5,30 direnç konumunda. EUR/USD paritesi 1,13-1,1350 bandı dahilinde dolar lehine bir seyir izlemekte. Euro kurunda ise 5,92-6,00 bandı geçerliliğini korumakta.

Büyüme konusunda kaygılar ile petrol fiyatları düşüşte, Brent petrol 61 dolar varil seviyesindde. Dolar ons bazında altın fiyatlarında ise 1310 civarı denge arayışı var. Gram TL bazında 225 direnci geçerli, pozisyonlar korunmalı.

BIST 100 Endeksi’nde kısa vadeli güçlü görünüm korunuyor. Hisse yoğun fonlarda gerilemelerde pozisyon artırılabilir. Ağırlıklı olarak tahvil-bono yatırımı yaparak belli oranda hisse senedi riski almayı isteyen yatırımcılar ise bu dönemde esnek fonları tercih edebilir.

QNB Finansinvest
https://www.qnbfi.com/

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri terccihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.