Ana Sayfa DÖVİZ DolarTL’de 5,43-5,49 Aralığında Bant Hareketi Görülebilir

DolarTL’de 5,43-5,49 Aralığında Bant Hareketi Görülebilir

101
Paylaş

Ziraat Yatırım Menkul Değerler Araştırma Departmanının hazırladığı Forex Bülteni aşağıda yer almaktadır:

USD/TRY: Dün dalgalı bir seyir izleyen kurda kapanış 5,4560 seviyesinden gerçekleşti. Geçen haftaya göre oynaklığın düştüğünü gözlemlerken, ülke risk primimizde (5 yıllık CDS) kısmi gerileme kaydedildi. Diğer yandan, Dolar’ın küresel çapta düşüş göstermesi kurda dengelenmeye katkı sağlarken, bu sabah Dolar endeksi (DXY) yaşanan düşüşlerin ardından yatay bir görüntü sergiliyor. Dün ABD’de beklentilerin bir miktar altında gerçekleşen çekirdek enflasyon verisi Dolar’da olası toparlanmayı şu aşamada sınırlayabilir. Özetle, risk iştahının da azaldığı ve Gelişmekte Olan Ülke para birimlerinin sınırlı da olsa baskı altında kaldığı günde, kurda 5,43 – 5,49 aralığında bant hareketi görülebilir. Bugün TSİ 15.30’da şubat ayına ait ABD ÜFE rakamları açıklanacak. Verinin aylık %0,2 artış sergilemesi, yıllık olarak %2’den %1,9’a gerilemesi bekleniyor. Ayrıca aynı saatlerde ABD’de ocak ayına ait dayanıklı tüketim mal siparişleri açıklanacak. Avrupa tarafında ise TSİ 13’de ocak ayına ait Euro Bölgesi sanayi üretim verisi açıklanacak. Ek olarak, Brexit konusu yakından takip edilmeye devam ediliyor. İngiliz parlamentosu Brexit anlaşmasını ikinci kez reddetti. Parlamento bugün ”anlaşmasız ayrılık” seçeneğini oylayacak. Bu da reddedilirse perşembe günü ”Brexit’in ertelenmesi” seçeneği oylanacak. Dün değer kaybeden Sterlin’de de dalgalanma devam ediyor.

EUR/USD: Hafta başındaki risk iştahındaki olumlu görüntü Dolar’da geri çekilmeyi beraberinde getirirken, dün ABD’de çekirdek enflasyonun beklentilerin bir miktar altında gerçekleşmesiyle Dolar endeksi (DXY) 97 seviyesinin hafif altına kadar geriledi. Dolar’daki zayıflığın önemli katkısıyla parite 1,13’ün hafif üzerinde çıktı. Kapanış ise 1,1287 seviyesinden gerçekleşti. Risk iştahının zayıfladığı günde Dolar’da düşüş bu sabah durma eğilimindeyken, Avro tarafında ECB’nin geçen haftaki güvercin açıklamaları tekrar ön plana çıkabilir. Ayrıca, Brexit konusunun henüz bir çözüme kavuşmamış olması da Avro üzerinde kısmi baskı yaratabillir. Dün ABD’de beklentilerin bir miktar altında gerçekleşen çekirdek enflasyon verisi Dolar’da olası toparlanmayı şu aşamada biraz sınırlasa da, paritede 1,1320 direncinin altında baskı devam edebilir ve 1,1250 desteğine doğru geri çekilme görülebilir. Sonraki destek ise 1,1220 seviyesinde.

XAU/USD: Dolar’daki gevşemenin yanı sıra Brexit konusunun halen bir çözüme kavuşamamış olmasının değerli madene destek verdiğini gözlemledik. Bu sabah Dolar’da yatay bir görüntü varken, risk iştahı zayıf. Bu ortamda da, Brexit konusu yakından izlenecek. Teknik seviyelere baktığımızda, değerli maden İngiliz Parlamento’sunda bugün oylanması beklenen ”anlaşmasız ayrılık” seçeneği öncesinde 1.300 desteğinin üzerinde kalmak isteyebilir. Sıralı dirençler 1.311 ve 1.315 seviyelerinde. Diğer yandan, 1.300 desteğinin altında 1.296 ve 1.292 sıralı hedefler olarak izlenebilir.

Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.