Ana Sayfa PİYASALAR Küresel Piyasalarda Bu Sabah Bir Miktar Toparlanma Var

Küresel Piyasalarda Bu Sabah Bir Miktar Toparlanma Var

76
Paylaş
Stock Market Analyze

Anadolu Yatırım Menkul Değerler Araştırma Departmanının hazırladığı Günün Stratejisi aşağıda yer almaktadır:

Fed sonrası düşük gelen PMI verileri ile büyüme yönünde artan kaygılarla geçen hafta küresel piyasalarda başlayan sert satışlar dün sabah Asya’da etkisini devam ettirirken ABD’de dünkü yatay seyirler sonrasında bu sabah Asya’da Nikkei’de %2’yi aşan değer kazanımına karşılık Şangay’da %1’lik değer kaybı var. Dünü yataya yakın seviyelerde karışık kapatan ABD endekslerinde bu sabah vadeli işlemlerde %0,4’e varan yükseliş var.

Kurdaki yükselişin ateşleyicisi olan Golan tepelerinin İsrail toprağı olduğunu tanıyan kararnameyi Trump imzalarken Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu bu kararın İsrail’in ilhakını meşrulaştırmayacağını söyledi.

Bugün ABD’de konut başlangıçları ile Richmond Fed imalat endeksi verisini büyümeye yönelik sinyaller nedeniyle takip edecekken Avrupa’da Almanya’da GfK tüketici güvenini ve ABD’de Conference Board Tüketici Güvenini takip edeceğiz. Yurt içinde bugün takip edilecek önemli veri akışı yok.
Brexit konusundaki gelişmeler de izlenmeye devam ediliyor. İngiltere’de, milletvekillerinin Avrupa Birliği’nden ayrılma sürecinin kontrolünü ele almalarını öngören önerge Parlamento’da 302’ye karşı 329 oyla kabul edildi. Hükümetin karşı çıktığı önergenin kabulü sonrası, İngiltere Parlamentosu’nda yarın çeşitli oylamalar yapılacak. Bu oylamalarda milletvekillerine ne tip bir Brexit’ten yana oldukları sorulacak.

Cuma günü 5,84’ün üzerini gören USD/TL’de dün TCMB’nin likidite ve swap hamlesi ile 5,5750-5,7750 bandında işlemler gerçekleşirken yurt içi piyasaların kapanışından sonra 5,55’e kadar geri çekilme yaşandı. Bu sabah ise işlemler 5,59’dan geçmekte.

Dün ilk yarıda bankacılık hisseleri önderliğinde artan satış baskısında 98.367 puana kadar gerileyen endekste kapanış %0,51’lik kayıpla 99.326’dan gerçekleşti. EREGL, THY, Pegasus, Tav Havalimanları gibi hisselere gelen alımlar endekste değer kaybını sınırladı. Bankacılık sektör endeksinde kayıp %3,97 olurken sanayi endeksinde %1,39’luk prim yaşandı.

Küresel piiyasalarda bu sabahki pozitif seyre paralel BIST’te alıcılı başlangıç bekliyoruz. Hisse bazında hareketin devamını beklerken endekste olası tepkilerin güçlenmesi için bankacılık hisselerinde kayıpların durması ve 100.500 üzerine yerleşme görmeliyiz. 98.500-100.500 bandını izlerken 100.500 üzerine yerleşmede 101.500-102.000 hedeflenebilir.

Anadolu Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş.
http://www.anadoluyatirim.com.tr/

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadeece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.