Ana Sayfa BORSA Yurt İçinde Artan Riskler Eşliğinde Negatif Ayrışma Devam Ediyor

Yurt İçinde Artan Riskler Eşliğinde Negatif Ayrışma Devam Ediyor

79
Paylaş

Anadolu Yatırım Menkul Değerler Araştırma Departmanının hazırladığı Günün Stratejisi aşağıda yer almaktadır:

Yerel seçimlerin üzerinden 12 gün geçmesine karşılık İstanbul büyükşehir belediye başkanının ilan edilmemesi ile demokrasi sınavına dönüşmesi, S-400 ile ilgili gerilim ile ABD’den yaptırım uygulanabileceğine yönelik açıklama, yapısal dönüşümün her ne kadar önemli unsurları barındırsa da içerik ile ilgili detayların paylaşılmaması, sigara ve benzin zamları ile enflasyondaki katılığın davam edeceğine yönelik riskler CDS’lerin 440’a doğru yükselmesine yol açarken TL’de değer kaybının devamına neden oluyor. Dün 5,7571’e kadar çıkan USD/TL’de BIST kapanışında işlemler 5,7355’den geçerken bu sabah 5,74’ün üzerinde geçmekte.

Çavuşoğlu’nun “ABD’nin patriot satmadığı takdirde ikinci S-400 ya da başka bir savunma sistemi alabiliriz” demesi sonrasında ABD Dış İşleri Bakanı Pompeo’nun Türkiye’nin Rusya’dan S-400’leri alması durumunda Amerika Düşmanlarına Yaptırımla Karşı Koyma Yasası (CAATSA) kapsamında bazı yaptırımlarla karşı karşıya kalma ihtimalinin de önünün açılacağını ifade etmesi sonrasında konu hakkındaki gelişmeler piyasaların odağında olmaya devam ederken İstanbul seçimleri ile ilgili gelişmeler ilk sırada olmaya devam ediyor. Bu arada Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov’un S-400 füze savunma sistemine ait bazı parçaların Türkiye’de üretilmesi olasılığının gözden geçirildiğini söylediğini görüyoruz.

Büyükçekmece itirazı ile ilgili görüşmeyi dün erteleyen YSK’nın, Büyükçekmece ile İstanbul’da seçimin yenilenmesine ilişkin Ak Parti tarafından yapılan talebi birlikte ele alması bekleniyor.
Yurtdışında piyasalarda sakin hava görüyoruz. ABD vadelileri yatay iken Asya’da karışık sakin görünüm var.
Yurt içinde ise İstanbul seçimleri ile ilgili belirsizliğin devamı ile risk iştahında düşüşün devamını görüyoruz. USD/TL’de bu sabah 5,7880 görülürken an itibariyle işlemler 5,7755’den gerçekleşiyor. Azan risk iştahı ve yükselen kurların etkisinde BIST’te satıcılı başlangıç bekliyoruz. 97.000 altında görünümü negattif buluyoruz. Dün 97.531-96.021 aralığında hareket eden BIST100’de kapanış %0,97’lik düşüşle 96.073’den gerçekleşmişti.
Bugün yurt dışında Euro Bölgesi sanayi üretimi ile ABD’de Michigan Unv. tüketici güveni ve bilançolar takip edilecek.
IMF-Dünya Bankası Bahar Toplantıları bugün başlıyor. 12-14 Nisan’da Washington’da gerçekleştirilecek toplantılarda Türkiye’yi Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak temsil edecek. Albayrak’ın, ayrıca çeşitli üst düzey temaslarda bulunması ve Amerikalı yatırımcılarla görüşmeler yapması bekleniyor.

Anadolu Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş.
http://www.anadoluyatirim.com.tr/

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.BBurada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.