Ana Sayfa BORSA Haftanın Açılışında Global Piyasalar Olumlu

Haftanın Açılışında Global Piyasalar Olumlu

79
Paylaş

QNB Finansinvest Menkul Değerler Araştırma Departmanının hazırladığı Günün Stratejisi aşağıda yer almaktadır:

BIST 100: Endekste açılış beklentimiz yataya yakın olmakla beraber gün içinde kur volatilitesine ve haber akışına bağlı olarak kar satışları devam edebilir, 95 bin destek konumunda, 96.500 ilk planda direnç olarak izlenecektir…
Dolar/TL’de yükseliş eğilimi devam ediyor…

TL Bonolar: Tahvil piyasasında düşük işlem hacmi ile yüksek fiyat seviyeleri korunurken, yabancı yatırımcının daha ziyade CDS ve eurobond üzerinden Türkiye pozisyonunu ayarladığını görüyoruz, gösterge tahvil %22 seviyesi üzerinde…

USD/TL: Dolar kurunda 5,72 destek seviyesi üzerinde ve 5,80 direncine yakın bir açılış var. Cuma günü gerçekleşen geri çekilme kalıcı olamadı, 5,80 üzerinde 5,87 sonraki direnç konumunda takip edilmeli…

EUR/USD: Paritede 1,13 seviyesi üzerine yerleşme eğilimi mevcut, 1,130 ve 1,1430 sonraki direnç seviyeleri. Dolar endeksinin de 97 altında kalması hareketin devamı adına önemli…

ABD’de Citigroup ve Goldman Sachs 1Ç finansallarını açıklayacak…

İçeride Ocak ayı işsizlik oranı verisi izlenecek…

ABD 10 yıllık tahvil faizleri %2,56 ile son 3 haftanın en yüksek seviyelerinde…

SAAT BÖLGE VERİ DÖNEM BEKLENTİ ÖNCEKİ
10:00 Türkiye İşsizlik Oranı Ocak %13,5

ABD’de JP Morgan karının beklentileri aşması ile endeksler yükselişini sürdürürken, sabah itibariyle Asya’da da ABD ile Çin arasındaki ticaret müzakerelerine ilişkin olumlu beklentiler ile aynı hava korunmakta. TL varlıklar ise global görünümden kısmen negatif ayrışabilir. Endekste 96.500 seviyesi aşılmadıkça yeni pozisyon alımı için aceleci olunmamalı.

BIST 100 Endeksi 95 bin seviyesinden destek bulurken, kayıplarını geri aldı. Asya borsaları yeni haftaya Çin-ABD ticaret görüşmelerine yönelik olumlu habber akışı ile pozitif başladı. BIST 100 Endeksi’nin ise kurdaki yükseliş nedeniyle güne yataya yakın bir başlangıç yapmasını bekliyoruz. Gün içerisinde endekste zayıf seyir görebiliriz. Teknik olarak endekste 95 bin destek, 96.500 direnç seviyesi olarak takip edilebilir. 96.500’ün altında kısa vadeli görünüm zayıf olduğundan yeni alım konusunda aceleci olunmamalı görüşündeyiz.

Gösterge tahvilde %22 ve 10 yıllık tahvilde de %17,50 bileşik faiz seviyesi üzerinde kalınacağını düşünüyoruz. ABD 10 yıllık tahvil faizi %2,55 seviyesine yükselirken, risk iştahındaki artışın, ülkemizin CDS risk priminin 450 seviyesine yükselmesiyle içeriye yansıması zor gözükmekte.

  Dolar kurunda 5,72 seviyesi destek haline gelirken, 5,80 direnci halen konumunda. Euro kurunda ise parite hareketiyle 6,50-6,62 bandı takip edilebilir. EUR/USD paritesinde 1,13 seviyesi üzerinde 1,1350 sonraki direnç konumunda. Dolar Endeksinin 97 altında kalması halinde doların dışarıda zayıf seyri sürecektir.

Hafta sonu gerçekleşen IMF-DB görüşmelerinde yapılan açıklamalar ile Brent petrol 71-72 dolar varil bandında. Altın fiyatlarında ise dolar ons bazında 1280-1285 desteği önemli. Gram TL bazında da 238 destek, 242 direnç konumunda izlenebilir.

BIST 100 Endeksi’nde kısa vadeli görünüm 97.500 altında zayıf. Hisse yoğun fonlarda bu seviye üzerinde pozisyonlar korunabilir. Ağırlıklı olarak tahvil-bono yatırımı yaparak belli oranda hisse senedi riski almayı isteyen yatırımcılar ise bu dönemde esnek fonları tercih edebilir.

QNB Finansinvest
https://www.qnbfi.com/

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.