Ana Sayfa ŞİRKET HABERLERİ Önemli Şirket Haberleri ve Değerlendirilmesi 17.04.2019

Önemli Şirket Haberleri ve Değerlendirilmesi 17.04.2019

71
Paylaş

17.04.2019 Çarşamba sabahı itibariyle açıklanmış önemli şirket haberlerinin Ziraat Yatırım araştırma bölümü değerlendirmesi ile aşağıda bulabilirsiniz.

Anadolu Sigorta (ANSGR, Nötr): Şirket’in Mart 2019 dönemindeki brüt prim üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %10 oranında artarak 509,4mn TL’ye yükselmiştir. Böylelikle mart ayı prim üretimi ile birlikte Şirket’in 2019 yılı Ocak – Mart dönemi brüt prim üretimi de bir önceki yıla göre %17 artarak 1,6 milyar TL olmuştur.

Halkbank (HALKB, Öneri “AL”, Sınırlı Pozitif): Yönetim Kurulunca, Yurtiçinde veya yurrtdışında bir veya birden fazla defada halka arz edilmeksizin nitelikli yatırımcılara ve/veya tahsisli olarak satış yoluyla, İlave Ana Sermaye hesaplamasına dahil edilecek sermaye benzeri tahvil, borç veya benzeri türden borçlanma araçları ihraç edilmesi ve/veya İlave Ana Sermaye hesaplamasına dahil edilecek borçlanma aracı niteliğini haiz kredi kullanılması, Yurtiçinde ilave ana sermaye niteliğini haiz olmak üzere kullanılacak kredi için 2 milyar Euro veya muadili yabancı para veya Türk Lirası tutarında, ihraç edilecek borçlanma araçları için ise 10 milyar Türk Lirası tutarında; yurt dışında ilave ana sermaye niteliğini haiz ihraç edilecek borçlanma araçları ve/veya kullanılacak kredi için de toplam 2 milyar Euro veya muadili yabancı para veya Türk Lirası tutarında yetki belirlenerek bu çerçevede imza edilecek sözleşmelere ait şart ve hükümlerin tespit edilmesi, Sermaye benzeri borçlanma aracı ihracı ve sermaye benzeri kredi düzenlenmesi ile ilgili tüm hususlarda Genel Müdürlük Makamı yetkilendirilmiştir.

Tüpraş (TUPRS, Öneri “EKLE”, Sınırlı Pozitif):İGA İstanbul Havalimanı Akaryakıt Hizmetleri A.Ş. tarafından düzenlenen ihale neticesinde, Tüpraş’ın İstanbul Havaalanı’na 5 Yıl süreyle yıllık 1,8 milyon ton jet yakıtı satışına hak kazandığı Şirket tarafına bildirilmiş olup, bu kapsamda satışlara başlanmıştır.

Halk GYO (HLGYO, Nötr), Vakıf GYO (VKGYO, Nötr): Halk GYO – Vakıf GYO Adi Ortaklığı (%50/%50) ile hayata geçen Bizimtepe Aydos projesi bünyesinde yer alan depolu işyeri niteliğindeki gayrimenkul, 01.06.2019 tarihinden itibaren, aylık 15.500 TL+KDV bedel ile MopaşMarketcilik Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ne, Vakıf GYO A.Ş. ile müşterek, kiralanmıştır. Kiracının, KDV ve tekel ürünleri hariç, aylık cirosunun %4’ünün, belirlenen aylık kira bedelini aşması halinde, kira bedeli olarak ciro dikkate alınacaktır. Kira sözleşmesi 10 yıllık süre için olup, yeni dönem (yıllık) kira artışının, her yıl Mayıs ayında, 12 aylık (TÜFE+ÜFE) ortalaması oranında uygulanmasına karar verilmiştir.

Polisan Holding (POLHO): Polisan Holding A.Ş., bağlı olduğu ortaklıkllarında yürütmekte olduğu tarımsal faaliyetlerini, ana iş kollarına yoğunlaşmak amacı ile durdurma kararı almıştır. Bu nedenle, tarım faaliyetlerinin yürütülmesi için satın aldığı Aydın, Manisa ve Balıkesir illerindeki arazilerini de satışa çıkarmıştır.

Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.