Ana Sayfa BORSA Endekste Toparlanma Devam Edebilir

Endekste Toparlanma Devam Edebilir

73
Paylaş

QNB Finansinvest Menkul Değerler Araştırma Departmanının hazırladığı Günün Stratejisi aşağıda yer almaktadır:

BIST 100: Endekste hafif alıcılı bir açılış bekliyoruz, 95.750 destek seviyesi üzerinde ilk planda 97.500 endekste direnç olarak izlenecektir. Global piyasalarda da risk iştahında artış var…

TL Bonolar: Türkiye’nin 5 yıllık CDS risk primi hafif düşüşle 437 seviyesinde. TL faizlerde olası tepki alımlarının sınırlı kalmasını ve genel olarak yüksek seviyelerin korunmasını bekliyoruz…

USD/TL: Dolar kurunda ABD ile ikili temaslardan gelen olumlu haber akışı ile 5,80 seviyesinin altına gelinirken, 5,72 ilk planda destek seviyesi olarak takip edilecektir…

EUR/USD: Paritede 1,13 seviyesi üzerinde kalınması olumlu görünümün korunması adına önemli. 1,1350 ve 1,1430 seviyeleri direnç olarak izlenmeli. Dolar endeksi 97 seviyesi altında…

ABD’de Alcoa ve Morgan Stanley 1Ç finansallarını açıklayacak…

Euro Bölgesi enflasyon verisi açıklanacak…

Altın ons fiyatları son 3 ayın en düşük seviyelerinde…

ABD’de Bej Kitap raporu yayımlanacak…

Çin’den gelen ekonomik veriler beklentilerin üzerinde. Bu durum ek teşvik paketlerinin gelmesi ertelenebilir endişeleri nedeniyle Asya’da iyimserliğin sınırlı kalmasına neden olurken, genel olarak küresel piyasalarda risk iştahı yüksek. Kurdaki düşüşünün etkisiyle endekste olumlu görünümün sürmesini bekliyoruz. 95.750 desteği üzerinde trade pozisyonları korunabilir.

Kısa vadeli alçalan trend direncine doğru hareket eden endekste teknik görünüm güçlenme eğiliminde. Bu sabah yurtdışı borsalar hafif artıda işlem görürken, BIST 100 Endeksi’nin kurdaki geri çekilmenin etkisiyle kısmi alıcılı bir başlangıç yapmasını bekliyoruz. 96.500 direncinin üzerinde kapanış gerçekleştiren endekste bu seviye destek haline geldi. 97.500 ve 98.750 direnç seviyeleri olarak takip edilebilir. 95.750 ikincil destek olup, bu seviye stop loss olmak üzere mevcut trade pozisyonlarının korunmasını öneriyoruz.

ABD 10 yıllık tahvil faizi %2,60 seviyesine yükselirken, risk iştahındaki artışşın içeride de ülkemizin risk priminin sınırlı düşüşüyle beraber eurobond piyasasına olumlu yansıması beklenebilir. TL tahvil faizlerinde ise yüksek seviyelerin korunmasını bekliyoruz. Özellikle 10 yıllık tahvildeki yükseliş dikkat çekici.

TL değer kazanırken, dolar kurunda 5,80 seviyesi altında 5,72 destek konumunda. Euro kurunda ise 6,62 direnç seviyesi altında 6,50 destek olarak takip edilebilir. EUR/USD paritesinde 1,1350 ilk planda direnç olarak izlenebilir. Dolar endeksinin 97 seviyesi altında kalıyor olması önemli.

Stok verilerinde düşüş ile petrol fiyatları yükselişte, Brent petrol 72 dolar varil seviyesi üzerinde. Altın fiyatlarında 1280 dolar ons seviyesi altında kalınması negatif. Gram TL bazında ise 235 destek, 240 direnç olarak takip edilebilir.

BIST 100 Endeksi’nde kısa vadeli görünüm güçlenme eğiliminde. Hisse yoğun fonlarda gerilemelerde pozisyon artırılabilir. Ağırlıklı olarak tahvil-bono yatırımı yaparak belli oranda hisse senedi riski almayıı isteyen yatırımcılar ise bu dönemde esnek fonları tercih edebilir.

QNB Finansinvest
https://www.qnbfi.com/

***
Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.