Anasayfa»GÜNDEM»QNB Finansbank Yurtdışı Bono Arzına 6 Kat Talep Geldi

QNB Finansbank Yurtdışı Bono Arzına 6 Kat Talep Geldi

QNB Finansbank, uluslararası piyasalarda 5 yıl vadeli, 750 milyar dolar tutarında eurobond ihracı gerçekleştirdi.

QNB Finansbank, uluslararası piyasalarda 5 yıl vadeli, 750 milyar dolar tutarında eurobond ihracı gerçekleştirdi. Dünyanın dört bir yanından 220’nin üzerinde yatırımcının ilgi gösterdiği tahvil ihracına 2.9 milyar dolarında tutarında talep geldi. Yatırımcı görüşmeleri öncesi 500 milyon dolar olarak planlanan ihraç 6 750 milyon dolar seviyesine yükseltildi.

Londra ve New York’ta yapılan görüşmelerin gerçekleştirilmesi ihracı QNB Capital, Citigroup, JP Morgan, HSBC, ING ve Standard Chartered Bank yönetti. Borçlanma miktarı yüzde 52’si Avrupa, yüzde 25’i Amerika merkezli yatırımcılar tarafından desteklenirken, yatırımcıların yüzde 74’ünü global yatırım ve emeklilik fonları oluşturdu. 750 milyon dolarlık tahvil, orta swap için yüzde 2.96 faizi ile oğlu iki yılda Türk bankalarınca gerçekleştirilen en düşük oranlı dolar cinsinden eurobond ihracı oldu.

QNB Finansbank Genel Müdürü Temel Güzeloğlu konu ile ilgili olarak, “QNB Finansbank’ın bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz en yüksek tutarlı tahvil ihracı, özel pazarlığa önem veren, uluslararası piyasalarda yeni ana hissedarımız Katar Ulusal Bankası ile QNB Finansbank’a duyulan güveninin önemli bir göstergesidir’ dedi. Bankanın güçlü yapısı ve kredi notlarıyla fonlama kaynaklarının çeşitlendirilmesi ve geniş yatırımcı kitlelerine ulaşmaya devam edeceğinin altını çizdi.

Nisan ayı içinde gerçekleşmiş olan proje finansman kredileri teminatlı 200 milyon dolarlık işlem de dahil olmak üzere sadece son 2 aylık dönemde QNB Finansbank’ın sağladığı yurtdışı finansman 1 milyar doları aşmış oldu.

Yılın ilk çeyreğinde yüzde 10’luk kredi büyümesi ile gerek kredisi Garanti Fonu ve KOSGEB gibi KOBİ’lerin finansmanına yönelik programlarda lider bankalardan olan projeye finansman kredileri ve Türkiye’ye teslim destek vermeye devam eden QNB Finansbank, çeşitli yurtdışı finansmanlarla bu desteğini arttırarak sürdürecektir” ifadelerine yer verdi.

 

Cevap yaz

Eposta adresiniz gizlenecek